- LordAnathema
Počet příspěvků : 234
Bodové hodnocení : 3377
Datum registrace : 19. 06. 16
020816
Black metal je hudební styl, subkultura metalu, která vznikla v polovině 80. let 20. století. Má své představitele především v Norsku a Švédsku.
Je podobný death metalu. V podání kapely Venom, která je považována za jednu z prvních tohoto stylu však spíše připomíná kombinaci heavy metalu a punku. Typickým námětem blackmetalových kapel je satanismus.
Hudební rysy
Zatímco u death metalu se někdy používá podlaďení kytary o jeden až dva tóny (dominuje technika hry před melodikou), u black metalu je častější klasické ladění (dominuje melodika, snaha o minimalistické podání). Typickým rysem pro tento hudební žánr je zkreslený, chraplavý vokál - murmur,screaming a taky growling, jehož účelem je docílení děsivé atmosféry, evokující válečné pohanské zpěvy, jež měly původně za cíl zastrašení nepřítele. Někdy se setkáváme se složením kapely bez baskytary, pouze s jednou nebo dvěma elektrickými kytarami. Kromě klasického nástrojového obsazení (old school black metal), jsou od počátku devadesátých let často používaným nástrojem klávesy, případně zvukové vzorky (samply), dotvářející temnou atmosféru.
Kytary
Rychlé, velice zkreslené kytary avšak bez důrazu na preciznost a přesnost vyznění všech tónů kytarové linky.
Téměř se nepoužívají ( podobně jako u většiny metalových stylů ) klasické akordy, ale spíše barré hmaty, většinou držené v pouhé kvintě, kvartě, tercii, apod.
Časté je použití chromatických tónů posunutých dolů nebo nahoru o půltóny, vytvářející tónicky neklidnou atmosféru (běžné rysy třítónových intervalů). Zde je také odklon od již zavedené stupnice z důvodů větších disonancích „odpor“ zvuku, tak jako u harmonických tónů.
Vzácné je využití kytarových sól ve srovnání s heavy a power metalem.
Bicí
Double bass, blast beat, a D-beat bubnování. Tím se vytvoří velmi jednoduchá a působivá hudba.
V některých případech mohou mít bicí v hudbě menší úlohu. Mnohdy jen doprovázejí velmi holými a prázdnými tóny - využívá se zvláště pro
Některé skupiny, zejména sóloví umělci, využívají umělé bubenické zařízení namísto lidského bubeníka.
Texty a vokály
Zřetelný je tvrdý (harsh) styl vokálů , často velmi hrdelní skřehot (growling) nebo vysoko-intenzivní vřískot (screaming).
Některé skupiny, zvláště v symfonickém black metalu, vkládají do písní tradiční vokály, často uváděné jako 'čisté' vokály. Také některé blackmetalové skupiny, jako je Arcturus, používají 'čisté' vokály pro všechny písně.
Často se využívá efektu ozvěny hlasu k vytvoření hudby více plné a atmosférické.
Stejně jako gregoriánský chorál jsou některé blackmetalové písně doplněny o ženský nebo mužský pěvecký sbor.
V textech klade black metal velký důraz na satanismus, pohanství, okultismus a odpor proti křesťanství. Texty často zmiňují zimu, temnotu, lesy a jiné přírodní elementy obklopující země severní Evropy. Dále mohou opěvovat folklór a historii těchto zemí. Texty se zabývají spíše temnými stránkami života, včetně války, misantropie, bídy a násilí.
Mohou být také inspirovány světem fantasy. Zejména se mnoho skupin zaměřuje na fiktivní kontinent Středozemě od J. R. R. Tolkiena, např. rakouská skupina Summoning, či norský Burzum. Jiné skupiny si mnohdy vytváří své vlastní smyšlené říše. Například určité písně od skupiny Immortal vyobrazují imaginární království nazvané Blashyrkh. Bal-Sagoth si také vytváří své vlastní fantasy příběhy, které jsou inspirovány spisovateli Robert E. Howardem a H. P. Lovecraftem.
Atmosféra a stavební prvky hudby
Využívá se struktura písní, která často postrádá veršování a refrén a obsahuje dlouhé a opakující se instrumentální pasáže s menším využitím vokálů než v jiných stylech metalu.
Rychlý rytmus, většinou v celém taktu, někdy v tříčtvrťovém se střídá s klidnějšími pasážemi.
Příležitostně se využívají elektronické klávesy, někdy i cembala, housle, varhany a pěvecké soubory. Tyto nástroje dávají hudbě orchestrální nebo chrámovou atmosféru. Některé skupiny mají sklon k častému používání kláves, kterých využívají jako hlavní nástroj. Obvykle jsou skupiny používající klávesy označovány jako hrajicí symfonický black metal.
Některé skupiny, jako je například Dimmu Borgir, nahrávají svá alba se symfonickými orchestry.
Někdy je úmyslně vytvářena technicky velmi chudá hudba. Tento efekt demonstruje album Transilvanian Hunger od skupiny Darkthrone.
Image a živé vystupování skupin
Na rozdíl od jiných žánrů mnoho blackmetalových skupin nevystupuje na živo. Jedná se převážně o jednočlenné skupiny, které si vybraly kariéru bez živých vystupování. Mezi jejich přední zástupce patří Burzum a Xasthur. Nicméně jiné jedno- nebo dvoučlenné skupiny (Satyricon, Nargaroth, Satanic Warmaster) účinkují často spolu s jinými hudebníky na živých vystoupeních.
Živá vystoupení jsou často obohacena o divadelní techniky a jevištní rekvizity anebo ohnivou show v podobě plivání ohně. Skupiny Mayhem,Gorgoroth, Cradle of Filth jsou velmi proslulé ve svých groteskních a kontroverzních jevištních show. Mnoho hudebníků si osvojilo neo-medieval (napodobující středověk) styl oblékání, který může obsahovat kožené oblečení, bodce, otrokářskou výbavu, erby a zbraně. Mnoho hudebníků používá přezdívky, často inspirované mytologií nebo folklórem (například Bård Eithun ze skupiny Emperor se sám označil jako Faust). Obaly alb bývají atmosférické nebo zobrazují přírodní či fantastické krajiny (album Filosofem od skupiny Burzum, album In The Nightside Eclipse od skupiny Emperor), zatímco jiné skupiny používají motivy násilí, sexuálních zvrhlostí nebo obrazových výjevů (album Opus Nocturne od skupiny Marduk). Velmi běžné jsou i satanistické motivy, například obrácené pentagramy nebo obrácené kříže.
Jedním z největších rysů blackmetalového image je líčení corpsepaint (tj. napodobující mrtvolu) nebo warpaint černý a bílý makeup, někdy s falešnou krví, Inspirované bývalým frontmanem skupiny Mayhem Deadem.
Založení názvu tohoto hudebního stylu se přiznává kapele Venom, konkrétně albu Black Metal z roku 1982. Další kapelou patřící k NWOBHM, která přispěla ke vzniku black metalu je kapela Witchfynde (skladba "wake up screaming")[1][2][3] nebo Death SS (skladba “Murder Angels“)[4]. K dalšímu definování typických znaků stylu došlo zřejmě díky Bathory (první polovina osmdesátých let) a Celtic Frost, Hellhammer, první alba Slayer a Possessed. Z českých blackmetalových kapel můžeme zmínit např. Master's Hammer, Root (druhá polovina osmdesátých let), Törr, kteří však stále tvrdí, že hrají „jen o něco tvrdší rock'n'roll“, či již neexistující kapelu RITUAL, dále potom Enochian, Maniac Butcher, Infernal Heretic nebo třeba Morrior.
Další rozmach tento styl zaznamenal v Norsku počátkem devadesátých let v podobě tzv. druhé vlny black metalu. Tam vznikly jedny z nejvýznamnějších kapel: Burzum, Darkthrone, Emperor, Mayhem, Satyricon, Immortal. Tyto kapely bývají označovány jako True Norwegian black metal (TNBM, pravý norský black metal) nebo Pure black metal.
Na současné české scéně se pohybují kapely jako Lingam, Solfernus, Oblomov, Trollech, Heiden, Stíny plamenů, Sezarbil, Wyrm, Svardenvyrd, Hyperborean Desire, Forest, Silva Nigra, Sorath, Adultery, Born in Morgue, Anubion, Bleeding Death, Sekhmet, Inferno, Tautenauer 666, Surt, Naurrakar, a další. Pro narůstající rozmanitost subžánrů black metalu (převážně viz níže) se pomalu začíná používat označení tzv. třetí vlny black metalu. viz.
Depressive suicidal black metal (DSBM)
V překladu depresivní sebevražedný black metal, představují ho kapely Xasthur, Silencer, Nargaroth, Coldworld, Anti apod.
Blackgaze (post-black metal)
Ambient black metal
Ambient black metal (atmospheric black metal) je styl, který kombinuje prvky black metalu a ambientu nebo dark ambientu. Hraje se zde na elektrickou kytaru, syntetizátory a klávesy v „atmosférickém“ (= ambientním) stylu za použití dozvuku. Asi nejvýraznější kapelou tohoto subžánru je kapela Darkspace
Symphonic black metal
Symphonic black metal kombinuje black metal a orchestrální nebo jiné klasické nástroje (klávesy, žesťové nástroje,...) podtrhující strašidelnou atmosféru, v Symphonic black metalu se také může objevit čistý ženský vokál. Mezi nejznámější kapely tohoto subžánru patří Emperor, Crandle Of Filth, Dimmu Borgir, Carach Angren nebo méně známá kapela z Tajwanu CHtHoniC.
Progressive black metal
(kapely jako Enslaved nebo česká kapela Abstract Essence)
Melodic black metal
(kapely jako belgická Ancient Rites nebo norská Manes)
Blackened death metal
Jedná se o mix black metalu s death metal - např. kapela Behemoth.
Unblack metal
Méně významný subžánr, který je zajímavý tím, že působí dojmem stejně agresivním, odporným, mrazivým a temným jako běžný black metal druhé vlny, jenže texty se naopak zaměřují na křesťanskou lásku a boj proti zlu, je to tedy taková forma křesťanského metalu (white metal), která je ale po instrumentální stránce nejblíže black metalu.
Pagan black metal
Pagan black metal kombinuje black metal s folkovými prvky. Podobá se melodic black metalu a je předchůdcem folk metalu.
Je podobný death metalu. V podání kapely Venom, která je považována za jednu z prvních tohoto stylu však spíše připomíná kombinaci heavy metalu a punku. Typickým námětem blackmetalových kapel je satanismus.
Hudební rysy
Zatímco u death metalu se někdy používá podlaďení kytary o jeden až dva tóny (dominuje technika hry před melodikou), u black metalu je častější klasické ladění (dominuje melodika, snaha o minimalistické podání). Typickým rysem pro tento hudební žánr je zkreslený, chraplavý vokál - murmur,screaming a taky growling, jehož účelem je docílení děsivé atmosféry, evokující válečné pohanské zpěvy, jež měly původně za cíl zastrašení nepřítele. Někdy se setkáváme se složením kapely bez baskytary, pouze s jednou nebo dvěma elektrickými kytarami. Kromě klasického nástrojového obsazení (old school black metal), jsou od počátku devadesátých let často používaným nástrojem klávesy, případně zvukové vzorky (samply), dotvářející temnou atmosféru.
Kytary
Rychlé, velice zkreslené kytary avšak bez důrazu na preciznost a přesnost vyznění všech tónů kytarové linky.
Téměř se nepoužívají ( podobně jako u většiny metalových stylů ) klasické akordy, ale spíše barré hmaty, většinou držené v pouhé kvintě, kvartě, tercii, apod.
Časté je použití chromatických tónů posunutých dolů nebo nahoru o půltóny, vytvářející tónicky neklidnou atmosféru (běžné rysy třítónových intervalů). Zde je také odklon od již zavedené stupnice z důvodů větších disonancích „odpor“ zvuku, tak jako u harmonických tónů.
Vzácné je využití kytarových sól ve srovnání s heavy a power metalem.
Bicí
Double bass, blast beat, a D-beat bubnování. Tím se vytvoří velmi jednoduchá a působivá hudba.
V některých případech mohou mít bicí v hudbě menší úlohu. Mnohdy jen doprovázejí velmi holými a prázdnými tóny - využívá se zvláště pro
Některé skupiny, zejména sóloví umělci, využívají umělé bubenické zařízení namísto lidského bubeníka.
Texty a vokály
Zřetelný je tvrdý (harsh) styl vokálů , často velmi hrdelní skřehot (growling) nebo vysoko-intenzivní vřískot (screaming).
Některé skupiny, zvláště v symfonickém black metalu, vkládají do písní tradiční vokály, často uváděné jako 'čisté' vokály. Také některé blackmetalové skupiny, jako je Arcturus, používají 'čisté' vokály pro všechny písně.
Často se využívá efektu ozvěny hlasu k vytvoření hudby více plné a atmosférické.
Stejně jako gregoriánský chorál jsou některé blackmetalové písně doplněny o ženský nebo mužský pěvecký sbor.
V textech klade black metal velký důraz na satanismus, pohanství, okultismus a odpor proti křesťanství. Texty často zmiňují zimu, temnotu, lesy a jiné přírodní elementy obklopující země severní Evropy. Dále mohou opěvovat folklór a historii těchto zemí. Texty se zabývají spíše temnými stránkami života, včetně války, misantropie, bídy a násilí.
Mohou být také inspirovány světem fantasy. Zejména se mnoho skupin zaměřuje na fiktivní kontinent Středozemě od J. R. R. Tolkiena, např. rakouská skupina Summoning, či norský Burzum. Jiné skupiny si mnohdy vytváří své vlastní smyšlené říše. Například určité písně od skupiny Immortal vyobrazují imaginární království nazvané Blashyrkh. Bal-Sagoth si také vytváří své vlastní fantasy příběhy, které jsou inspirovány spisovateli Robert E. Howardem a H. P. Lovecraftem.
Atmosféra a stavební prvky hudby
Využívá se struktura písní, která často postrádá veršování a refrén a obsahuje dlouhé a opakující se instrumentální pasáže s menším využitím vokálů než v jiných stylech metalu.
Rychlý rytmus, většinou v celém taktu, někdy v tříčtvrťovém se střídá s klidnějšími pasážemi.
Příležitostně se využívají elektronické klávesy, někdy i cembala, housle, varhany a pěvecké soubory. Tyto nástroje dávají hudbě orchestrální nebo chrámovou atmosféru. Některé skupiny mají sklon k častému používání kláves, kterých využívají jako hlavní nástroj. Obvykle jsou skupiny používající klávesy označovány jako hrajicí symfonický black metal.
Některé skupiny, jako je například Dimmu Borgir, nahrávají svá alba se symfonickými orchestry.
Někdy je úmyslně vytvářena technicky velmi chudá hudba. Tento efekt demonstruje album Transilvanian Hunger od skupiny Darkthrone.
Image a živé vystupování skupin
Na rozdíl od jiných žánrů mnoho blackmetalových skupin nevystupuje na živo. Jedná se převážně o jednočlenné skupiny, které si vybraly kariéru bez živých vystupování. Mezi jejich přední zástupce patří Burzum a Xasthur. Nicméně jiné jedno- nebo dvoučlenné skupiny (Satyricon, Nargaroth, Satanic Warmaster) účinkují často spolu s jinými hudebníky na živých vystoupeních.
Živá vystoupení jsou často obohacena o divadelní techniky a jevištní rekvizity anebo ohnivou show v podobě plivání ohně. Skupiny Mayhem,Gorgoroth, Cradle of Filth jsou velmi proslulé ve svých groteskních a kontroverzních jevištních show. Mnoho hudebníků si osvojilo neo-medieval (napodobující středověk) styl oblékání, který může obsahovat kožené oblečení, bodce, otrokářskou výbavu, erby a zbraně. Mnoho hudebníků používá přezdívky, často inspirované mytologií nebo folklórem (například Bård Eithun ze skupiny Emperor se sám označil jako Faust). Obaly alb bývají atmosférické nebo zobrazují přírodní či fantastické krajiny (album Filosofem od skupiny Burzum, album In The Nightside Eclipse od skupiny Emperor), zatímco jiné skupiny používají motivy násilí, sexuálních zvrhlostí nebo obrazových výjevů (album Opus Nocturne od skupiny Marduk). Velmi běžné jsou i satanistické motivy, například obrácené pentagramy nebo obrácené kříže.
Jedním z největších rysů blackmetalového image je líčení corpsepaint (tj. napodobující mrtvolu) nebo warpaint černý a bílý makeup, někdy s falešnou krví, Inspirované bývalým frontmanem skupiny Mayhem Deadem.
Založení názvu tohoto hudebního stylu se přiznává kapele Venom, konkrétně albu Black Metal z roku 1982. Další kapelou patřící k NWOBHM, která přispěla ke vzniku black metalu je kapela Witchfynde (skladba "wake up screaming")[1][2][3] nebo Death SS (skladba “Murder Angels“)[4]. K dalšímu definování typických znaků stylu došlo zřejmě díky Bathory (první polovina osmdesátých let) a Celtic Frost, Hellhammer, první alba Slayer a Possessed. Z českých blackmetalových kapel můžeme zmínit např. Master's Hammer, Root (druhá polovina osmdesátých let), Törr, kteří však stále tvrdí, že hrají „jen o něco tvrdší rock'n'roll“, či již neexistující kapelu RITUAL, dále potom Enochian, Maniac Butcher, Infernal Heretic nebo třeba Morrior.
Další rozmach tento styl zaznamenal v Norsku počátkem devadesátých let v podobě tzv. druhé vlny black metalu. Tam vznikly jedny z nejvýznamnějších kapel: Burzum, Darkthrone, Emperor, Mayhem, Satyricon, Immortal. Tyto kapely bývají označovány jako True Norwegian black metal (TNBM, pravý norský black metal) nebo Pure black metal.
Na současné české scéně se pohybují kapely jako Lingam, Solfernus, Oblomov, Trollech, Heiden, Stíny plamenů, Sezarbil, Wyrm, Svardenvyrd, Hyperborean Desire, Forest, Silva Nigra, Sorath, Adultery, Born in Morgue, Anubion, Bleeding Death, Sekhmet, Inferno, Tautenauer 666, Surt, Naurrakar, a další. Pro narůstající rozmanitost subžánrů black metalu (převážně viz níže) se pomalu začíná používat označení tzv. třetí vlny black metalu. viz.
Depressive suicidal black metal (DSBM)
V překladu depresivní sebevražedný black metal, představují ho kapely Xasthur, Silencer, Nargaroth, Coldworld, Anti apod.
Blackgaze (post-black metal)
Ambient black metal
Ambient black metal (atmospheric black metal) je styl, který kombinuje prvky black metalu a ambientu nebo dark ambientu. Hraje se zde na elektrickou kytaru, syntetizátory a klávesy v „atmosférickém“ (= ambientním) stylu za použití dozvuku. Asi nejvýraznější kapelou tohoto subžánru je kapela Darkspace
Symphonic black metal
Symphonic black metal kombinuje black metal a orchestrální nebo jiné klasické nástroje (klávesy, žesťové nástroje,...) podtrhující strašidelnou atmosféru, v Symphonic black metalu se také může objevit čistý ženský vokál. Mezi nejznámější kapely tohoto subžánru patří Emperor, Crandle Of Filth, Dimmu Borgir, Carach Angren nebo méně známá kapela z Tajwanu CHtHoniC.
Progressive black metal
(kapely jako Enslaved nebo česká kapela Abstract Essence)
Melodic black metal
(kapely jako belgická Ancient Rites nebo norská Manes)
Blackened death metal
Jedná se o mix black metalu s death metal - např. kapela Behemoth.
Unblack metal
Méně významný subžánr, který je zajímavý tím, že působí dojmem stejně agresivním, odporným, mrazivým a temným jako běžný black metal druhé vlny, jenže texty se naopak zaměřují na křesťanskou lásku a boj proti zlu, je to tedy taková forma křesťanského metalu (white metal), která je ale po instrumentální stránce nejblíže black metalu.
Pagan black metal
Pagan black metal kombinuje black metal s folkovými prvky. Podobá se melodic black metalu a je předchůdcem folk metalu.
Komentáře
Re: Black Metal
02.08.16 17:51LordAnathema
jelikož Venom je skutečně již podle mne naprosto scestně nazýván black metalem, neb je to skutečně spíše obyčejný rock´n´roll zvolil jsem jejich mnohem zdařilejší cover skladby, která dala jméno tomuto žánru od Hypocrysy
12.08.16 15:57
první skutečný velmi typický blackový sound má až podle mne tato kapela a tato deska podle mne i black metal původně kdysi uvedla
27.08.16 0:04
Immortal nemohu nezahrnout jako další ikonu definující tento žánr ...PROSTĚ ZLO!!!
02.09.16 15:01
jedna z dalších jasných věcí, které by měl blackmetalista mít rád
05.10.16 20:25
odnož pozdějšího black metalu
23.10.16 19:47
jedna z nejznámějších věcí tu nesmí též chybět
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru